Image may be NSFW.
Clik here to view.Katar żołądka (łac. gastritis) jest chorobą polegającą na procesie zapalnym toczącym się w obrębie błony śluzowej żołądka.
Ograniczenie stanu zapalnego wyłącznie do błony śluzowej. Jest to stan, w którym uszkodzenie błony śluzowej żołądka przez zróżnicowane czynniki etiologiczne powodujące reakcję zapalną.
Można wyróżnić kilka odmian opisywanej choroby, a mianowicie: ostre zapalenie żołądka, krwotoczne zapalenie żołądka, ostre zapalenie żołądka spowodowane przez Helicobacter pylor, ropne zapalenie żołądka, przewlekłe zapalenie żołądka, przewlekłe zapalenie niezanikowe.
Klasyfikacja jest bardzo rozbudowana. Lekarze wymieniają również szczególne rodzaje zapaleń, między innymi chemiczne, eozynofilowe spowodowane napromieniowaniem, limfocytowe występujące w przebiegu celiakii, nieinfekcyjne ziarniniakowe w przebiegu sarkoidozy oraz grzybicze, bakteryjne, wirusowe, pasożytnicze i kiłowe.
W niektórych opracowaniach medycznych katar żołądka jest określany wyłącznie w odniesieniu do infekcyjnych lub immunologicznych stanów zapalnych.
Względem innych rodzajów chorób stosuje się natomiast określenie gastropatii.
Głównym czynnikiem powodującym katar żołądka jest Helicobacter pylori.
Bakteria posiada helikalny kształt oraz jest zaliczana do pałeczek. Bakteria zasiedla powierzchnię komórek nabłonkowych błony śluzowej części przeodźwiernikowej żołądka.
Bakteria Helicobacter pylori została odkryta przez niemieckich naukowców w 1785 roku, niemniej nie udało się sztucznie wyhodować ich w laboratorium, dlatego szybko o nich zapomniano.
Badania zostały przeprowadzone przez Walerego Jaworskiego, który pracował na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Katar żołądka może okazać się bardzo groźny.
Bakteria jest wrażliwa na zewnętrzne warunki, niemniej potrafi przeżywać w kwaśnym środowisku. Zakażenie Helicobacter pylori występuje powszechnie na całym świecie. Można stwierdzić różnice w częstości infekcji w poszczególnych krajach.
Zakażenia tą bakterią stwierdza się w krajach rozwijających się. Do zakażenia dochodzi za pośrednictwem drogi pokarmowej, z reguły we wczesnym dzieciństwie, przed osiągnięciem 10. roku życia. Od tego czasu utrzymuje się ono przez całe życia.
Potwierdzono, że u części dzieci może wystąpić samoistne ustąpienie zakażenia. Do transmisji infekcji może dojść między ludźmi (np. między matką i dzieckiem, między seksualnymi partnerami). Do zakażenia może dojść w wyniku kontaktu ze śliną osoby zainfekowanej.
Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
- katar grzybiczy