Krwioplucie (łac. haemoptysis) jest objawem chorobowym, który polega na odkrztuszaniu krwi lub plwociny z domieszką krwi z dróg oddechowych.
Plwocina jest wydzieliną dróg oddechowych pochodzącą z krtani, nosa i oskrzeli. Zawiera śluz i komórki, a niekiedy także składniki patologiczne, m.in. wydzielinę ropną, bakterie i krew. W diagnostyce medycznej można wyróżnić plwocinę wykrztuszaną spontanicznie oraz plwocinę indukowaną, czyli np. wykrztuszona po inhalacji roztworu chlorku sodu.
Plwocina może być poddana badaniom bakteriologicznym bądź cytologicznym.
Krwioplucie jest skutkiem kaszlu będącego reakcją odruchową na podrażnienia zakończeń nerwowych w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych. Skutkiem kaszlu są nagłe skurcze ścian klatki piersiowej, w tym zwłaszcza mięśni wydechowych i oskrzeli.
Dochodzi wówczas do nagłego wyrzucania powietrza z płuc i dróg oddechowych. Odkrztuszanie może być spowodowane ciałem obcym w układzie oddechowym bądź uszkodzeniem błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Może być także spowodowane podrażnieniem nerwów.
Krwioplucie występuje w przebiegu różnych chorób, między innymi zapalenia oskrzeli, rozstrzenia oskrzeli, raka płuca, gruźlicy, bakteryjnego zapalenia płuc, urazów płuca i lewokomorowej niewydolności serca.
Krwioplucie przyczyny ma związane ze stanem zapalnym połączonym z następową proligeracją naczyń.
Naczynia krwionośne mają wówczas zwiększoną tendencję do krwawienia. Może występować krwioplucie poranne. Krwioplucie przyczyny może mieć związane także z naciekaniem naczyń i ich uszkodzeniami w procesach nowotworowych.
Poza tym, krwioplucie przyczyny może mieć związane ze wzrostem ciśnienia w lewym przedsionku serca.
Dochodzi wówczas do nadciśnienia płucnego. Krwioplucie o takiej etiologii występuje w przebiegu zwężenia zastawki mitralnej i lewokomorowej niewydolności serca. Kaszel, któremu towarzyszy odkrztuszanie śluzu bądź ropy jest nazywany mokrym.
Kaszel z odkrztuszaniem nawracający przez kilka miesięcy, występujący u wieloletnich palaczy tytoniu może świadczyć o zachorowaniu na POChP. Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest zespołem chorobowym, który charakteryzuje się postępującym i niecałkowitym odwracalnym ograniczeniem przepływu powietrza przez układ oddechowy.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc ma różne nasilenie i z reguły jest związane z nieprawidłową odpowiedzią zapalną na szkodliwe pyły i substancje, na które chory jest eksponowany podczas życia. Za główną przyczynę przewlekłej obturacyjnej choroby płuc uważa się dym tytoniowy.
Palenie papierosów, fajek i cygar zwiększa częstość występowania POChP. U niektórych palaczy rozwija się bezobjawowa przewlekła obturacyjna choroba płuc. Bierne palenie tytoniu także przyczynia się do rozwoju choroby.
Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
- poranne krwioplucie
- krwioplucie poranne
- krwioplucie występuje często w przebiegu
- ranne krwioplucie
- krwioplucie przyczyny