Objawy kłębuszkowego zapalenia nerek są zależne od tego, czy choroba ma charakter pierwotny, czy wtórny.
Kłębuszkowe zapalenie nerek może rozwinąć się w wyniku niektórych schorzeń między innymi raka, białaczki, chłoniaka, choroby wątroby, zakażenia, tocznia rumieniowatego układowego. Objawy kłębuszkowego zapalenia nerek nie zawsze pojawiają się już na początku rozwoju choroby. Schorzenie może mieć bezobjawowy przebieg we wczesnej fazie rozwoju.
Najczęściej kłębuszkowe zapalenie nerek jest rozpoznawane podczas badania moczu.
Pieniący się mocz oraz jego nieprawidłowe zabarwienie świadczą o wystąpieniu kłębuszkowego zapalenia nerek. Objawy kłębuszkowego zapalenia nerek o ciężkim przebiegu są związane z występowaniem obrzęków twarzy i kostek.
Poza tym, kłębuszkowe zapalenie nerek objawy może mieć związane z bólem głowy, nudnościami i zaburzeniami widzenia, które są skutkiem wysokiego ciśnienia krwi i nagromadzenia się wody w organizmie.
Kłębuszkowe zapalenie nerek objawy może mieć także związane ze zmniejszeniem objętości moczu.
Chory oddaje mniej moczu niż zwykle. Może pojawić się skąpomocz i bezmocz trwający ponad dobę.
Objawy kłębuszkowego zapalenia nerek wiążą się z bólem
Wtórne kłębuszkowe zapalenie nerek objawy ma związane także z chorobą, która przyczyniła się do jego rozwoju. Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek może dać o sobie znać po około 1-3 tygodniach od zapalenia gardła bądź zakażenia skóry.
W razie wystąpienia opisanych wyżej objawów należy natychmiast zgłosić się do lekarza. W przypadku wystąpienia wymienionych wyżej symptomów klinicznych trzeba szukać pomocy lekarza. Zgłaszane dolegliwości oraz nieprawidłowości w badaniu fizykalnym i moczu umożliwiają postawienie prawidłowej diagnozy.
Kłębuszkowe zapalenie nerek może mieć kilka postaci
Choroba może wystąpić w kilku postaciach, dlatego zwykle konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, które pomogą ustalić odmianę kłębuszkowego zapalenia nerek.
Najczęściej dochodzi do rozwoju:
- ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek
- błoniastego kłębuszkowego zapalenia nerek
- kłębuszkowego zapalenia nerek typu IgA
- submikroskopowego kłębuszkowego zapalenia nerek
Każda z chorób charakteryzuje się nieco innym przebiegiem oraz wymaga podjęcia innych środków terapeutycznych.
W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie biopsji nerki, między innymi wtedy, gdy mimo wykonania standardowych badań nie udało się ustalić przyczyny rozwoju choroby. Inne badania wykonywane w toku diagnostyki to badania obrazowe USG.
Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
- pieniący się mocz
- pieniący się mocz leczenie
- pieniący się mocz przyczyny